Poznaj uniwersalność zastosowania tarcicy świerkowej
- Szczegóły
Ze względu na właściwości fizyczne, produkowana z sośniny tarcica świerkowa stała się niezwykle cenionym surowcem w wielu dziedzinach przemysłu – począwszy od robót ogólnobudowlanych, po wysoce specjalistyczne zastosowania w drewnianych samolotach. Już pierwszy samolot braci Wright zbudowany został ze świerku.
Do czego stosuje się tarcicę świerkową?
Ten uniwersalny materiał jest dziś stosowany przy produkcji papieru – świerczyna jest jednym z najważniejszych światowych materiałów służących do tego celu. Doceniania jest również jako materiał konstrukcyjny w budownictwie zewnętrznym oraz wewnętrznym, a także w branży wykończeniowej. Z tarcicy świerkowej najczęściej wykonuje się deski podłogowe, schody, listwy, panele boazeryjne, a także krzesła, stoły i inne meble. Surowiec ten doceniany jest również w górnictwie i budownictwie wodnym – jako materiał konstrukcyjny, do budowy mostów, masztów, a także w przemyśle drzewnym. Tarcicę świerkową wykorzystuje się nawet w lutnictwie przy produkcji instrumentów. Dodatkowo, świerk jest cennym materiałem opałowym.
Jakie są zalety tarcicy świerkowej?
Tarcica świerkowa jest drewnem przeznaczonym do szerokiej gamy zastosowań, ponieważ posiada wiele zalet. Materiał ten jest niezwykle podatny na procesy obróbki mechanicznej oraz łączenie za pomocą kleju, co stanowi znaczne ułatwienie przy pracach stolarskich. Dodatkowo, należy również podkreślić walory estetyczne drewna świerkowego, które jest ciepłe, jasnożółte i posiada wyraziste słoje roczne. Meble sosnowe rozjaśniają wnętrza, tworzą przytulny, naturalny wystrój i nadają im charakteru.
Drewno tego typu charakteryzuje się niską podatnością na pękanie, jest bardzo łatwe w suszeniu, dobrze reaguje także na barwienie powierzchni. Malowanie i bejcowanie tego surowca nie będzie sprawiało żadnych kłopotów. Tarcica świerkowa, pozyskana przez nasz doświadczony tartak, jest bardzo wytrzymała i ma szerokie zastosowanie.